OPIS
PRODUKTU
SAMOCHÓD PATROLOWO-INTERWENCYJNY DZIK
Książka serii: TBiU - Typy broni i uzbrojenia
Zeszyt nr 222
Opracowanie pojazdów SP-I (Samochód Patrolowo-Interwencyjny) oraz wdrożenia ich różnych typów do armii i policji poszczególnych państw, to rezultat zapotrzebowania operacyjno taktycznego, wynikającego z zagrożenia o charakterze ogólnoświatowym jakim jest terroryzm.
Zeszyt poświecony krajowym pojazdom SP-I DZIK. Autor opisuje historie powstania pojazdów, ich budowę i możliwości wyposażenia w różne uzbrojenie.
Rodzina samochodów Dzik powstała na podwoziu włoskiego samochodu terenowego SCAM S55, którego pierwowzór SM50 w wersji sanitarnej (ambulanse czteronoszowe) znajduje się od 2002 r. w wyposażeniu WP. Obecnie Dzik występuje w trzech wariantach, różniących się nadwoziem: Dzik-AT - nadwozie trzydrzwiowe - 10 otworów strzelniczych, Dzik-2 - nadwozie pięciodrzwiowe - 8 otworów strzelniczych, Dzik-3 ( Ain Jaria-1 ) - nadwozie czterodrzwiowe - 13 otworów strzelniczych.
Samochód Dzik
Potrzeba posiadania opancerzonego terenowego pojazdu patrolowego i transportowego zaistniała w ostatnim czasie w wielu armiach świata, szczególnie tych uczestniczących w konfliktach zbrojnych o małej intensywności, misjach stabilizacyjnych i pokojowych, działaniach antyterrorystycznych. Choć znane, w ostatnim czasie powstało na świecie kilkadziesiąt pojazdów terenowych chroniących załogę, przewożone osoby lub ładunek przed ostrzałem z broni strzeleckiej i wybuchami min: terenowe pojazdy patrolowo-interwencyjne, uzbrojone ciężarówki (gun-trucki), dopancerzone samochody terenowe i transportery kołowe, wreszcie specjalnie skonstruowane pojazdy pancerne (opancerzone) do przewozu ludzi i ładunków w strefach zagrożenia.
W Polsce pierwszymi tego typu pojazdami były opancerzone wersje Honkera ( Ryś - pierwsza wersja uzbrojonego w 12,7 mm wkm Honkera, LOSOT - Lekko Opancerzony Samochód Osobowo-Terenowy, późniejsze Skorpiony i obecnie powstający Jenot ), projekt Huzar (na bazie Land Rovera Defender ), Terrier (na podwoziu Iveco WM 40.10), Jeż (uzbrojony i lekko opancerzony Mercedes GD 290), Hiena (gun-truck na podwoziu Stara 944), konstrukcje opancerzonych kabin dla Stara 1466 i ciężarówek Jelcz. Najwcześniejsze polskie konstrukcje ( Ryś, Jeż ) powstały jeszcze przed wejściem Polski do NATO i nie były zbyt intensywnie rozwijane - dopiero członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim i udział Wojska Polskiego (a także Policji) w misjach pokojowych (np. b. Jugosławia), w których zanotowano zwiększone zagrożenie polskich żołnierzy ostrzałem i minami spowodowało zintensyfikowanie prac nad opancerzeniem środków transportu i pojazdów patrolowych używanych w strefach potencjalnie niebezpiecznych. Najwięcej wysiłku poświęcono opancerzeniu i poprawieniu ochrony przewożonych żołnierzy w Honkerze - w ten sposób powstał pojazd Skorpion, poczyniono też starania o pozyskanie opancerzonych pojazdów HMMWV z USA. Przygotowania a następnie udział polskich kontyngentów wojskowych w misjach w Afganistanie i Iraku, gdzie Polacy spotkali się z wyraźnie zwiększonym ryzykiem ostrzału i zagrożeniem minowym, spowodowały powstanie rozwiązań doraźnych (opancerzanie samochodów kamizelkami kuloodpornymi, stosowanie paneli opancerzenia) i na razie docelowej - wydaje się będącej kresem modernizacji podstawowego, terenowego Honkera - opancerzonej jego wersji: Skorpion-3.
Samochód patrolowo-interwencyjny Dzik - książka dla fanów militariów i nie tylko!