OPIS
PRODUKTU
HAŁASY I DRGANIA W SAMOCHODZIE. ROZPOZNAWANIE I USUWANIE - Poradnik Serwisowy
Poradnik serwisowy 03/2006. Hałasy i drgania w samochodzie - rozpoznawanie i usuwanie. Sposoby wykrywania przyczyny hałasu i drgań. Zapobieganie niepożądanym hałasom i drganiom. Źródła drgań i hałasów nie związane bezpośrednio z samochodem.
Od autora
Nagle pojawiający się hałas lub drgania podczas jazdy mogą świadczyć o defekcie pojazdu, ale mogą być również wynikiem działania wielu innych czynników nie związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem jazdy. Niepożądane dźwięki lub wibracje występujące okresowo lub ciągle mogą bardzo denerwować i rozpraszać kierowcę, co ma pośredni wpływ na bezpieczeństwo, dlatego wykrywanie i eliminacja dodatkowych hałasów i drgań w samochodzie to zadanie bardzo ważne. Niestety źródła hałasów i drgań są często trudne do zlokalizowania.
W praktyce warsztatowej nie wolno nigdy lekceważyć dodatkowych hałasów i drgań wytworzonych przez pojazd, nawet wtedy, gdy właściciel nie reklamuje ich jako usterki. Właściwe rozpoznawanie niepożądanych dźwięków i drgań może bardzo ułatwić wczesne wykrycie powstającej niesprawności lub problemu i znacznie ograniczyć koszt oraz kłopotliwość naprawy.
Należy zawsze dążyć do obniżenia poziomu wszelkich hałasów oraz wibracji wytworzonych przez pojazd, gdyż wpływa to dodatnio na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Spokojna i płynna jazda w cichym wnętrzu kabiny jest mniej męcząca dla kierowcy i pasażerów. Kierowca może wtedy wcześniej rejestrować wszelkie informacje dźwiękowe związane z ruchem drogowym, napływające do niego z zewnątrz, a przy okazji wcześniej zauważyć niepożądany hałas lub drgania wewnątrz pojazdu, będące zwiastunem zbliżającej się awarii.
Autor: Rafał Dmowski
Spis treści:
1. Kilka słów teorii
2. Przyczyny niepożądanych hałasów i drgań
2.1. Silnik
2.2. Sprzęgło
2.3. Skrzynia biegów
2.4. Zawieszenie silnika i skrzyni biegów
2.5. Układ zasilania
2.6. Układ chłodzenia
2.7. Układ wylotowy
2.8. Instalacja elektryczna
2.9. Wał napędowy i półosie
2.10. Przekładnia główna
2.11. Układ kierowniczy
2.12. Zawieszenia i łożyskowanie kół jezdnych
2.13. Koła i opony
2.14. Układ hamulcowy
2.15. Rama i nadwozie
2.16. Wyposażenie wnętrza
3. Inne źródła drgań i hałasów w samochodzie
4. Źródła drgań i hałasów nie związane bezpośrednio z samochodem
5. Sposoby wykrywania przyczyny hałasu i drgań
6. Zapobieganie niepożądanym hałasom i drganiom
7. Porady praktyczne
Seria Poradnik serwisowy swoją zawartością stanowi kompendium praktycznej, a zarazem nowoczesnej wiedzy warsztatowej. Artykuły o charakterze przeglądowym i szkoleniowym, przygotowane przez znanych już z Auto Moto Serwisu autorów, poruszają zagadnienia z nastepujących działów:
- elektronika
- elektryka
- diagnostyka
- technologia napraw mechanicznych
- lakiernictwo i blacharstwo
Artykuły zawierają:
- wiele praktycznych informacji z dziedziny budowy i eksploatacji samochodów,
- opisy spotykanych w samochodach rozwiązań technicznych, oparte na unikalnych materiałach fabrycznych i literaturze zagranicznej,
- technologie napraw najnowocześniejszych układów,
- porady ekspertów z branży,
- prezentowanie zagadnień budowlanych i technologicznych, związanych z projektowaniem, wyposażaniem i modernizowaniem warsztatów,
- omówienie zagadnień prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Każdy numer poradnika o objętości ok. 50-60 stron porusza jeden lub dwa tematy.